Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Jaké struhy potřebuji?

Když začnete uvažovat o tom, že byste si pořídili soustuh a něco na něm zkusili, poměrně brzy se dostaví otázka nadhozená v nadpisu. Je jasné že k soustruhu nějaké nástroje budete potřebovat, ale kolik, a jakých, a kolik to celé bude stát?

Při čtení následujícího textu bude dobré, když se budete v možných typech struhů trochu orientovat. Podívejte se nejdřív na Přehled struhů.

Nejprve otázka počtu struhů. Tady se budeme trochu potýkat s tím tenkým hláskem v duši každého soustružníka, který říká "teď ti to nejde, ale mít lepší nástroj, určitě by to šlo!", a který vede k desítkám struhů v dílně. On to není tak docela nesmysl - se specializovaným nástrojem se vám ten řez, na který se chystáte, udělá určitě snáz než s nějakým běžným univerzálním struhem. Mějte ale na paměti, že rozsáhlý arzenál struhů je sice příjemný, ale nikoli nezbytný. Ona se ta zásoba vytvoří postupem času sama od sebe. Do začátku ji určitě nepotřebujete.

Další věc je odkud ty struhy vzít. Pokud máte dost peněz, zajdete do železářství (případně na eshop) a koupíte tu nejdražší sadu co tam mají. Získáte tak obvykle dostatečně kvalitní nástroje. Nicméně zájmový soustružník, který zvažuje každou stovku, jistě rád uslyší že jsou i jiné varianty.

Jaké typy struhů?

Struhů je hodně, s různými úhly a tvary ostří a tak dále. Jaké jsou opravdu nutné? To záleží na tom, čemu se chcete věnovat.

Jaký úhel ostří?

V Přehledu struhů máte napsáno jaký rozsah úhlu pro ten který struh se obvykle používá. Jak si ale vybrat z rozsahu? Platí tady celkem jednoduchá pravidla. Čím menší (více špičatý) úhel, tím lépe struh řeže, ale zase se rychleji ztupí. Naopak větší úhel sice řeže hůř, ale pomaleji se opotřebovává. Takže

Kromě toho se doporučuje větší úhel na tvrdší dřeva.

Jak velký struh?

To se týká šířky ostří, ne délky - ta musí být vždy taková, aby se to dalo udržet. Prodávají se struhy o šířce menší než centimetr, stejně jako pěti i vícecentimetrové bestie. Tady jsou opět jednoduchá pravidla - "čím menší tvary chci, tím menší struh musím mít" a "menší struh se víc zakousne". Takže