Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky
Zpět do kategorie

Tvarovaný háček

angl. bent hook-tool, swan-neck hook-tool

ohnutiTvarovaný háček je háčkový struh, jehož krk je prohnutý tak, aby s ním bylo možné soustružit "za rohem" což využijeme při hloubení dutin (například v miskách nebo pohárech). Krk by měl mít dva ohyby (je tedy zahnutý spíše esovitě) - nejprve se prudce odhýbá pryč od počáteční rovné linie, a potom se obloukem zase vrací. Smysl toho je aby ostří (tedy i místo kde se řeže do dřeva) bylo na ose dané rukojetí a původní rovnou linií háčku. Kdyby tomu tak nebylo a vlastní háček se nacházel mimo linii danou rukojetí, pak by na nás měl při řezání do dřeva slušnou páku a byl by problém struh vůbec udržet aby se neprotáčel.

Krk háčku může být ohnutý ve dvou směrech. Je-li ohnutý ve směru souhlasném s ohybem ostří, tak to budu nazývat háček prohnutý dopředu. Pokud je ohnutý naopak, bude to háček ohnutý zpět.

Podle mých zkušeností je
Krk ohnutý dopředu vhodný na hloubení dutin v příčném dřevě (soustružení misek). Připravujete-li si takový háček, pak je důležité to s ohnutím nepřehnat. Krk by měl být na začátku prudčeji uskočen na stranu, a pak se vracet do linie držadla hodně pozvolným obloukem. Pokud potřebujete dlabat hodně hluboké misky, je potřeba háček prodloužit, ale většinou ne více prohnout.

Druhá důležitá věc je pootočení vlastního háčku. Tady se dostávám do problémů, protože je to celé 3D a špatně se to popisuje. Představte si rovný háček, položený tak aby hlavní ostří mířilo přímo nahoru (špička je tedy napravo). Teď si představte že krk překovete do správného prohnutí, a háček opět položíte do stejné polohy (oblouk krku je tedy nalevo, ostří háčku stále míří vzhůru). A teď si představte že chytíte do kleští samotný háček (tu naostřenou část), a MÍRNĚ ho pootočíte směrem ven. Jestli jste popis pochopili, tak gratuluji :-) Když si teď položíte struh stejně jako předtím, tak ostří už nemíří přímo nahoru, ale malinko do šikma směrem od vás. Jde o to, že pokud háček vložíte do dutiny při soustružení misky, tak by měl mít tendenci zakusovat se spíš do dna misky než do poddlabávaného středu.

Krk ohnutý zpět je vhodný na soustružení dutin v čelním dřevě. S ohybem krku to doporučuji nepřehánět, i když se snese větší ohyb než u krku ohnutého dopředu. V některých případech může být i užitečné prohnout krk jen jednou, tedy nezahýbat ho esovitě. Může vám to v některých případech usnadnit práci v dutinách, a lze to použít, protože při soustružení v čelním dřevě většinou nejsou ve hře tak velké síly jako u misek. Dobrá zpráva je, že s pootočením ostří si nemusíte lámat hlavu, u struhu do čelního dřeva se to nedělá.

 

Broušení

U všech zahnutých háčkových struhů platí že vždy řežou jen hlavním ostřím - prohnutí krku nám brání vložit struh do dutiny jakkoli jinak. Vedlejší ostří tedy při výrobě struhu nemusíme vůbec vybrušovat.

Tvarované háčky se používají v dutínách, kam obvykle ani nevidíme, a kde je velká šance že dřevo nabereme v ne zrovna ideálním úhlu. Ostří na struhu tedy dostává dost zabrat, a proto je lepší ho nedělat příliš "špičaté". Větší úhel ostří se hůře tupí.


Komentáře

Autor:
E-mail: