Hákový struh
háček, hák
angl.: hook tool
Železný váleček nebo hranol, který je na konci rozklepaný a zahnutý do tvaru háčku. Hrany háčku jsou nabroušené a právě ty přicházejí do kontaktu se dřevem - špička háku by se nikdy neměla zakousnout do dřeva, jinak hrozí zlomení. Háčkem se obvykle soustruží daleko od opěrky nástroje, takže k němu patří i dlouhá rukojeť, aby to bylo možné udržet.
Toto je tradiční struh a snad nejtypičtější nástroj v pro historické soustružení misek. Původně byl snad používaný pro ruční dlabání hlubokých dutin, ale brzy se z něj stal soustružnický nůž. U některých autorů slovo "struh" značí právě tento hákovitý nástroj a pro rovné soustružnické nože se nepoužívá.
Háček má tvar ostří, který se shoduje s dutinovými nebo vřetenovými struhy. Liší se od nich v posazení držadla, které vede kolmo na směr řezu. Právě tato odlišnost umožňuje háčku soustružit v dutinách i na pružinovém soustruhu, který neumožňuje volné soustružení a i miska musí být soustružena mezi hroty.
Háček lze použít všude tam, kde se dnes používají duté struhy, a také tak byl v historii používán. Výhodou háčku byla i snadná výroba a možnost tvarovat ostří jednoduchým způsobem, takže každý soustružník si mohl vyrobit svou sadu háčků a upravovat si je.
Typy
Nespočetné množství různých tvarů a velikostí háku. Je dobré odlišit rovné háky (celý krček struhu je rovný) a tvarované (krček je zahnutý), které umožňují dostat se "za roh" při soustružení dutin s úzkým otvorem, nebo při řezání pod středem misky. Tvarované háčky mají v seznamu struhů samostatnou sekci.
Broušení
Nebudu tady udávat úhly, jelikož je dělám podle oka. Důležité ale je, že ostří háčku může být zkosené buď zevnitř, nebo zvenčí. Používat se dá obojí. Zkosení zvenčí více odpovídá dutinovým struhům. Podle mých zkušeností je pro soustružení misek vhodnější zkosení zevnitř, protože lépe ubírá a snáze vyhlazuje povrch.
Terminologie
Konec háčku budu nazývat špička, jeho ohnutou část hřbet. ostřím na hřbetu se řeže do dřeva, špička by se naopak neměla dřeva dotknout vůbec, protože v tom případě hrozí zlomení. Čím více se špička stáčí zpět, tím více je háček uzavřený. Příliš uzavřené háčky jsou nevýhodné, protože se v nich zachytávají třísky a brzy celou dutinu háčku vyplní. Na druhou stranu pokud háčkem hloubíme dutiny v úzkém prostoru, pak příliš otevřený háček má větší tendence zavadit špičkou o dřevo.
Když si položíme háček před sebe tak, že špička směřuje nahoru, pak na levé straně hřbetu je hlavní ostří, a na pravé straně vedlejší ostří. Při soustružení se ve většině případů používá hlavní ostří, nicméně vedlejší ostří se občas hodí taky. Je proto dobré udržovat dobře nabroušená obě ostří.
Komentáře