Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Miska na pružinovém soustruhu

Na soustružení misky potřebujete

Postup

1) Ze špalku odštípněte s pomocí sekyrky, klínů a kladiva (nebo uřízněte) část určenou pro misku. Čelo dřeva (místo, kde se to odštíplo) zarovnejte sekyrkou zhruba do roviny, pokud je to potřeba.

2) Na čelo dřeva vyznačte křížkem střed, zapíchněte kružítko a nakreslete kolečko o takovém průměru, jaký má miska mít. Já to dělám naopak, zkouším kružítko zapichovat do různých míst, a když se trefím tak, že se mi tam vejde co největší průměr, tak si to místo teprve označím křížkem.

3) Sekyrkou osekejte dřevo do hrubého tvaru misky. Budete muset obsekat vyznačené kolečko aby čelo bylo zhruba kulaté, a zadní část misky dotvarovat tak, aby se rovnoměrně do všech stran svažovala (ze dvou stran to už je od přírody díky zakulacenosti špalku). Dá se to dělat i motorovou pilou případně jinou mechanizací, ale to už si rozhodněte podle toho s čím umíte zacházet.

Pro začátek se připravte na mělkou misku s průměrem kolem 15 cm - je to zhruba nejjednodušší, v menším průměru se příliš tísníte, a totéž platí o hlubokých miskách.

4) Do čela dřeva, přesně prostředkem na prostředek zaražte vřeteno. Je potřeba ho zarazit tak, aby se pří soustružení ani nehnulo. Když ho nezarazíte až úplně nadoraz, tak máte možnost ho vždycky doklepnout, pokud se začne viklat.

5) Uchyťte to do soustruhu. Jeden hrot přijde do dolíku vřetene, druhý do dolíku, který si vyrazíte ve dřevě budoucí misky. Pokud možno tak, aby osa otáčení procházela co nejvíc prostředkem vřetene, aby při otáčení vřeteno nešlo šejdrem. Provaz bude omotán kolem vřetene.

6) Pomocí háčkového struhu začněte ostrouhávat vnější stranu budoucí misky. Je potřeba postupně odstrouhat všechny nerovnosti a nakonec misku ještě jednou projet hodně ostrým struhem a zahladit. Vždy musíte ubírat z čela, i pokud tvarujete stěny. V tom případě si struh před sebou vede tenkou vrstvu čela, ze které ubírá a tím ji posouvá dál. Aby na povrchu nebyly příliš vidět zářezy, je potřeba struh mít ve vodorovné rovině natočený tak, aby rovina jeho ostří, která přiléhá ke dřevu, měla sklon stejný jako bude mít vznikající stěna. Tohle se snáz trefuje u ostří zkosených zevnitř háčku.

Háčky s menším průměrem se více zakousnou a jsou vhodnější pro hrubé opracování, větší průměr je naopak lepší pro hlazení. Pokud je struh dobře ostrý, správně nakloněný, a struh, podpěrka ani obráběné dřevo při práci neposkakuje, tak by po struhu měla zůstávat příměřeně hladká plocha, která nevyžaduje broušení (oni to ve středověku ani brousit nemohli). Pokud se to chlupatí (obvykle tam, kde se struh musí zakusovat proti vláknům), tak experimentujte s pozicí a ostrostí struhu, pevností podpěrky, a dobou odležení dřeva (čím čerstvější, tím víc chlupatí).

Opracujte i rovinku, na které bude miska stát. V jejím prostředku je zaražený hrot, takže uprostřed musíte nechat dřevěný špuntík s hrotem, ale zbytek opracujte.

7) Sundejte dřevo i s vřetem ze struhu, otočte ho a znovu upněte. Teď se zprava dostanete na čelní stranu misky a budete moct tvarovat vnitřek. To se dělá stejně jako vnějšek, ale je to ošidnější. Musíte dlabat do hloubky. Z jedné strany tvarujete vnitřek nádoby, ale uprostřed musí stále zůstávat sloupek dřeva, ve kterém je zaraženo vřeteno. Zkušený soustružník u větších hlubších misek nechává tento střed co největší, aby z něho nakonec mohl udělat další misku. O to se ale teď nesnažte, naopak prostředek uberte dost abyste měli všude místo.

Když jsou dostatečně vytvarované stěny zevnitř, je potřeba odstrouhat střed do tvaru kužele, aby se s miskou stýkal co nejužší částí, ale přitom aby v místě hrotů od vřetene byl pořád dost široký. Prostě se to musí jakoby "poddlabat". Tohle je asi ta nejhorší část, dlouho mi trvalo než jsem se to naučil a pořád to není úplně dokonalé. Dělám to tak, že otočím struh aby se dřeva dotýkal tím druhým ostřím, než se kterým jsem celou dobu pracoval, a nasadím ho ke středu tak, aby se zakusoval částečně zešikma, částečně zboku. Díky tomu "částečně zboku" budete vlákna dřeva dost vytrhávat, ale u středu je to jedno.

8) Jakmile je střed v místě styku s miskou dostatečně úzký, vložte tam struh jako páku a misku od středu odlomte. Po sundání ze struhu máte misku s bobečkem uprostřed a vřeteno s hroty zaraženými do malého kužele ohlodaného dřeva.

9) Misku začistěte - sedněte si, dejte si ji do klína, vezměte do ruky háčkový struh a ručně střed zarovnejte. Je na to lepší struh s co největším průměrem háčku, já na to mám dlabací nůž, který se anglicky nazývá "spoon knife" - je to někde na fotce. Jako takový jen trochu ohnutý háček.

10) Začistit je potřeba i spodní bobeček, ve kterém byl zaražený druhý hrot. Pokud je malý, začistěte to taky struhem, pokud větší, tak se to dá dobře odseknout sekyrkou.

11) Misku nechte pomalu vyschnout a je to.


Štípání špalku
Štípání špalku
Nahrubo osekané dřevo
Nahrubo osekané dřevo
Vřeteno zaražené do čela dřeva
Vřeteno zaražené do čela dřeva
Připraveno k soustružení
Připraveno k soustružení
Vnějšek opracován
Vnějšek opracován
Soustruh po otočení misky - bude se strouhat vnitřek
Soustruh po otočení misky - bude se strouhat vnitřek
Částečně zastrouhané dovnitř
Částečně zastrouhané dovnitř
Těsně před odlomením misky
Těsně před odlomením misky
Odlomená miska
Odlomená miska
Začišťování vnitřku
Začišťování vnitřku