Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Polohy struhu

Pomalu se blížíme k vlastnímu soustružení (tedy obrábění kusu dřeva). Abychom se o tom mohli bavit, je potřeba stanovit nějaké pojmy. Polohy struhu popisuji jako pro praváka, leváci prominou a přizpůsobí si to svým potřebám.

Struh je při práci položen na podpěrce. Levá ruka se opírá o podpěrku a přidržuje struh, pravá ruka drží co nejvzdálenější konec rukojeti struhu. Pokud máme struh s hodně dlouhou rukojetí (třeba háček), tak se rukojeť dává podpaždí a pravá ruka drží začátek rukojeti.

V této pozici můžeme se struhem pohybovat

Svisle: nahoru a dolů. Bod otáčení je místo dotyku s opěrkou. Pohyb pravou rukou dolů tedy znamená, že ostří struhu se bude zvedat nahoru. Pohyb budeme pojmenovávat podle toho kterým směrem se pohybuje ostří.

svisle

Vodorovně: otevřít a zavřít. Bod otáčení je opět místo dotyku s podpěrkou. Zavírání znamená, že se struh blíží k pozici rovnoběžné s osou otáčení výrobku, otevírání znamená že se postupně staví kolmo.

vodorovne

Natočení: Struh může být natočen naplocho, nastojato a nebo cokoli mezi tím.

otoceni

Obecně platí, že
1) Svislý pohyb rozhoduje jestli budeme řezat nebo škrabat.
2) vodorovný pohyb a natočení rozhoduje o strmosti svahu (tedy místa, kde se zužuje průměr výrobku). Čím víc se vodorovná pozice otevírá a struh staví nastojato, tím strmější bude svah.