Pedál
Když uvažujeme o pedálu, musíme nejdřív rozhodnout důležitou konstrukční věc - kudy povede náhonové lano? Od pružiny k výrobku je to celkem jasné, ale od výrobku k pedálu může jít dvěma způsoby - buď mimo kostru dozadu (budu tomu říkat náhon vedený zadem), nebo skrz drážku v lůžku dolů (náhon vedený spodem).
Náhon vedený zadem umožňuje na jedno sešlápnutí potáhnout větší kus provazu. Zároveň je pohodlný, protože nemusíme tolik zvedat nohu. Na druhou stranu při tomto uspořádání na výrobek neustále působí síla, která se ho snaží vyhodit ven. Pokud tedy vysoustružíme tenký průměr, výrobek v něm praskne a kusy vystřelí dopředu. Tento způsob vedení je fajn pro vřetenové soustružení středně velkých a velkých předmětů (např díly nábytku). Nehodí se pro malé věci, a ani na soustružení misek.
Náhon vedený spodem výrobek nikam netlačí, protože tah pedálu i pružiny jsou ve stejné přímce. Na druhou stranu a musím šlapat blíž u vyššího konce pedálu, což mě nutí víc zvedat nohu. Ale zase na první stranu, díky tomu mám ve šlapání větší sílu než jsem měl u pedálu vedeného zadem. Toto vedení je moje oblíbenější, dá se použít na všechno, a je nezbytné pro misky nebo úzké věci. Pro to ostatní je ale o něco méně pohodlné. Možná že ke stáru, až už se budu hůř ohýbat, začnu oceňovat výhody zadního vedení.
Obrázek ukazuje možnosti vedení náhonu. Vlevo vedení spodem, vpravo vedení zadem.
A teď už ty pedály.
Smyčka
Asi nejjednodušší varianta. Konec provazu zavážete do smyčky a do ní strčíte nohu. Je to nepohodlné v tom, že se těžko přešlapuje z jedné nohy na druhou. Tuhle variantu jsem nikdy nepoužil, větev se sežene vždycky.
Prkýnko / větev
Pedál z jednoho dílu - buď větve, nebo prkýnka s dírou na jednom konci. Touto dírou se provlékne náhonový provaz a pod dírou zaváže (ještě třeba kolem nějakého kousku dřeva) tak, aby se nedalo vytáhnout. U větve díra není, provaz se prostě zaváže kolem jednoho jejího konce. Je to jednoduché a dá se to použít pro vedení zadem i spodem.
A-pedál
A-pedál lze použít jen pro vedení zadem. Vypadá jako na obrázku. Na prkýnku stojí soustružník (čímž celému pedálu zabraňuje se posouvat), k prkýnku je dvěma proužky kůže připevněn vlastní pedál tvaru zdeformovaného A. Na příčku se šlape, k dlouhému konci je přivázán náhon.
Dvojosový pedál
Pedál složený ze dvou kusů, použitelný pro vedení náhonu spodem. Základem je tyč, která vede podélně pod lůžkem soustruhu. Jeden konec tyče je volně upevněn do kostry (já tam mám do prkýnka vyříznutou drážku, kam tyč zapadne), na druhý konec tyče je přivázán náhon. Kolmo k první tyči je připevněna (provazem) druhá tyč, která je poměrně dlouhá. První tyč slouží jako vodítko, a zabrańuje tomu, aby pedál někam při šlapání "utíkal". Druhá tyč je určena k tomu, aby se na ní šlapalo.
Popis je trochu zavádějící, podívejte se na obrázky, snad to bude jasné.