Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Další typy soustruhů

Smyčcový soustruh

bowlathe_sm

Hodně historický typ soustruhu se střídavým pohybem, který se ovšem místy používá dodnes. Soustruh je chrakteristicky nízký, protože při práci na něm se sedí. Skládá se prakticky pouze ze dvou malých nízkých koníků s pevnými hroty, z nichž jeden je pohyblivý, a jednoduché opěrky. Mezi tyto hroty se upne dřevo, podobně jako u pružinového soustruhu, pohyblivý koník se ani nemusí klínovat, stačí ho přidržovat nohou. K pohybu dřeva slouží malý luk, jehož tětiva je několikrát omotaná kolem obráběného kusu.

Soustružník při práci u tohoto soustruhu sedí, soustruh má před sebou na zemi. Levou rukou drží luk a tahá střídavě tam a zpět, čímž roztáčí dřevo. Bosou nohou se opírá o opěrku a mezi prsty přidržuje struh (tzn. nohou dělá to, co při běžnějších typech soustruhu dělá levá ruka). Pravou rukou drží struh za vzdálenější konec, jak je obvyklé.

Tento soustruh je určen výhradně na vřetenové soustružení menších věcí. Rozšířený byl (a je) hlavně v arábii, kde je teplo, takže nikomu nevadí sedět na zemi a mít bosou nohu. Vyráběly se na něm drobné hračky, figurky (třeba šachové), části tradičních dřevěných mříží atd. Pro soustružení velmi malých věcí, se používal i v Evropě - struh se držel jen jednou rukou (bez nohy), protože u malých věcí se to dalo udržet, a pohon lukem byl nejjednodušší.

Kdo nevěří že se to dá používat, nechť si prohlédne následující video: http://www.youtube.com/watch?v=wnv0DAR_gWA

Šlapací soustruh

treadle latheTímto pojmem sice lze souhrně označovat jakýkoli soustruh poháněný šlapacím pedálem, nicméně v tomto případě mám na mysli jednosměrný šlapací soustruh se setrvačníkem. Vynalezl ho už Leonardo da Vinci, ale trvalo dlouho než se prosadil oproti pružinovým soustruhům.

U tohoto soustruhu se stojí, takže má vyšší kostru. Je vybavený vřeteníkem, koník může mít řešený pevným hrotem, nebo utahovatelným na kliku. Klíčovou součástí je masivní dřevěné kolo s pedálem, umístěné pod lůžkem soustruhu. Kolo je náhonovým řemenem spojeno s vřetenem, takže otáčení kola způsobuje otáčení vřetene a tím i otáčení obráběného kusu.

Zásadní výhodou je jednosměrný pohyb a vysoké otáčky. Pomocí pedálu se dá kolo roztočit opravdu hodně a soustružení se pak začíná podobat práci na motorovém soustruhu. Nevýhodou je, že má menší sílu. Nikdy jsem neviděl tento typ soustruhu přizpůsobený tak, aby se na něm daly dělat misky (i když to možná existovalo), znám jen takový, který je určen k vřetenovému soustružení.

Soustruh na kliku

s na kliku

Na tento soustruh mě upozornil Stanislav Kašík. Je to zajímavá konstrukce jednosměrného soustruhu, na kterém se muselo pracovat jednou rukou, protože druhá otáčela klikou. Tento na obrázku je z knihy Lidové techniky zdobení dřeva (ŠENFELDOVÁ, Helena), a údajně se používal k soustružení dýmek.

CNC soustruh

Abychom tady měli zástupce moderních soustruhů, přidám sem i tuhle kuriozitu. Bez mučením přiznám, že jsem ho viděl akorát na videu, a už to člověka naplní pocitem zmaru :-) Soustružníkova práce spočívá zhruba v tom, že upne kus dřeva a stiskne enter. Soustružení je dokončeno dřív, než si stihnete vyčistit brýle.

Věřím že ta složitost spočívá v napsání správného programu, nicméně i tak je tohle zařízení tak vzdáleno řemeslné výrobě, že by na těchto stránkách skoro ani nemělo být.