Víceosé soustružení
víceosé soustružení, nebo také nazývané excentrické soustružení
Jde v zásadě o vřetenové soustružení. Rozdíl je v tom, že po částečném opracování svoje dřevo upnete do soustruhu jinak, takže se bude točit v jiné ose, a pokračujete v opracování. Tímto způsobem se lze dostat daleko za základní válcový tvar, a vytvořit velmi efektní výrobky. Víceosé soustružení se používalo kupodivu už ve středověku, v Rumusku se tímto způsobem například vyráběly dřevěné čutory. Moderní soustruhy nám ovšem dávají více možností.
Jedná se o soustružení s největší variabilitou a možností uplatnění vlastní invence. Vhodné je mít dobrou představivost, nebo hodně zkoušet.
Expertem na víceosé soustružení je francouz Jean Francois Escoulen
Zajímavé a naučné dokumenty ke stažení má Barbara Dill
Historičtější přístup k víceosému soustružení na pružinovém soustruhu je zdokumentován na videu Soustružení dřevěné čutory.
Soustruh: z historických soustruhů lze použít pružinový soustruh (a je většinou nutné vybavit se k tomu kramárem, protože po změně osy soustružení bychom neměli kolem čeho omotat náhon). Smyčcový a setrvačníkový soustruh bude možné použít jen pokud změny osy nejsou příliš velké. Z moderních soustruhů budeme potřebovat možnost volného soustružení a flexibilního upnutí.
Nástroje: běžné nástroje na vřetenové soustružení.
Výrobky: Většinou dekorativní - ozdobné vázy jsou typickým příkladem. Rumunská čutora je jedním z příkladů ryze účelového použití.