Domácí soustružení

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 10.1.2012

statistiky

Broušení - praktický návod

Vytvořeno 5.1.2014

Vím, že broušení je pro většinu z nás (nutné) zlo, vyhýbáme se mu jak jen to je možné, jenže co dělat když už to tak dál nejde? povrch výrobku je dotrhaný jak teenagerské rifle, tlačit musíme až nás chytaj křeče (do ruky) ... veškerá elegance a potěšení už se změnilo v bojový zápas "kdo z koho". Je čas zahodit rukavičky a vrhnout se na broušení, tady už jiná možnost není!!

Takže co teď?

I sebelepší struh vyžaduje svojí péči a k ní patří i ostření. Někdy se trochu usmívám údajům výrobců, chlubící se "naše nástroje vydrží až X-krát déle ostré" .... chcete prozradit jak vám vydrží nástroj ostrý? Vemte jakýkoliv struh, vložte jej do šuplíku a tu pečlivě přitlučte hřebíky a zabezpečte petlicí a .... Že to není co jste chtěli slyšet? žádný jiný způsob ještě neznám, tedy se raději podíváme po cestě s heslem hlavu vzhůru a hrrrr na ně!? Nejdůležitější, je si celou věc neznepříjemňovat a zbytečně věc neodkládat, škodíte tím jen sobě a svému okolí..

Kdy a proč brousit?

Pocítem potřeby broušení můžeme být dohnáni několika situacemi 

Mimo "oživení ostří" nám nejspíše bude třeba použít brusku. Oživení ostří je stupeň otupení, jenž jde ještě snadno přebrosit - obtáhnout, ručním kaménkem.

 

Jak na to?

Ukážeme si jeden postup jak nabrousit běžný nůž

Brousit můžeme v zásadě dvěmi způsoby,

Přípravkem můžeme brousit pravidelné tvary a to i na jemnějším kotouči, jsme však omezeni dosahem-rozsahem přípravku. Broušení je pomalejší, odměnou však nám je ostří jako pohádka (pokud je přípravek ovšem správně nastaven) při použití hrubšího a měkčího kotouče, jde broušení relativně rychle. Dodržujeme-li nastavení přípravku, zachováváme stale stejnou geometrií ostří (vhodne např. při koupi struhů, u nichž platíme zejména za nábrus -Ellsworth, Irish grind, ...). Při broušení jemného a precizního ostří, často u drobnějších struhů.

"Z ruky" brousíme nejlépe na hrubém a měkkém kotouči (dobře ubírá a méně zahřívá ostří) nábrus může mít libovolnou podobu, bez omezení. Broušení je rychlejší, nepotřebujem další příslušenství, vyžaduje však cvik. Dobře se hodí pro hrubovací nástroje, kde nám nezáleží až tak na exaktnosti a potřebujem poměrně často přiostřit.

 

  1. nachystáme si nástroj pro broušení, a rozmyslíme si co s ostřím provedeme (obnovit původní ostří, změnit geometrii ...)
  2. pustíme brusku a orovnávačem brusných kotoučů si brus srovnáme (pro pohodlné a přesné broušení, je to velmi dobrý, až nutný krok)
  3. nástroj zarovnáme z čela - srovnáme ostří (pokud nástroj chceme jen lehce přibrousit, můžeme tento krok vynechat)
  4. a vybrousíme ostří v požadovaném úhlu(-ech), mezi chlazením a broušením kontrolujeme, kde jsme již plošku odbrousili, a kde je ještě potřeba odbrousit.
  5. -Broušení za pomocí přípravku na broušení struhů 
    -Broušení z ruky na obvodě kotouče - je potřeba sledovat mezeru mezi břitem a kotoučem (kotouč musí být dobře orovnaný!) tím si hlídáme místo broušení, zda jsme více na patě, nebo na ostří-nasazujeme raději kousek víc na patě a ptom si vyrovnáme do požadované polohy
    -Broušení z ruky z boku kotouče - nejsnáze se udrží požadovaný úhel a je dobrá kontrola nad broušením (vydíme odkud lítají jiskry a podle toho kontrolujeme broušení

Jaký zvolit brusný kotouč?

Jakou zvolit geometrii na nožích?


Vybavení pro práci
Vybavení pro práci
poškozený břit
poškozený břit
zarovnání ostří z čela
zarovnání ostří z čela
vybroušení ostří - na přípravku
vybroušení ostří - na přípravku
ostří obtažené ručník kamínkem
ostří obtažené ručník kamínkem
vybroušení ostří - z ruky, na obvodě kotouče, obtaženo kaménkem
vybroušení ostří - z ruky, na obvodě kotouče, obtaženo kaménkem
vybroušení ostří - z ruky, na boku kotouče
vybroušení ostří - z ruky, na boku kotouče