Základní techniky vřetenového soustružení
... aneb jak mám soustružit? Co s tím struhem dělat? Předem je třeba říct, že základem všeho je praxe. Soustružení je především o svalové paměti, to znamená že to prostě "musíte dostat do ruky", a žádnými radami se to okecat nedá. Na druhou stranu je určitě potřeba u něčeho začít.
Druhá věc co musím říct předem je, že rady nejsou úplně absolutní. Všechno se dá dělat různě.
Jaký struh na začátek vzít? V zásadě máte dvě možnosti - nějaký dutý struh (miskový, vřetenový ... prostě něco na ten způsob) a nebo šikmý (hladící). Obojí jsou poměrně univerzální struhy, a pracuje se s nimi podobným způsobem. Mně osobně se lépe ovládá dutý struh, víc ubírá a má menší tendence se někam špatně zaseknout.
Velikost struhu - Obecně platí, že menší struh se hlouběji zakousne. Menší struh je dobrý pokud potřebujeme hodně ubírat, větší pokud chceme zarovnávat. Pokud se chystáte soustružit poprvé, volte radši menší.
Následující text popisuje věci, které se nedají popsat a musí se ukázat. Natočil jsem zatím trochu provizorní video se základními operacemi vřetenového soustružení:
Šikmý struh
Práce se šikmým struhem je trochu ošidnější než s dutým. Šikmý struh musí být přiložen tak, aby řezalo nízké, dolní ostří, případně střed ostří. Horní hrot se do dřeva nesmí zaříznout. Při obvyklém tvarování se proto struh natáčí vždy tak, aby horní hrot byl výš než dolní. Blíže jsem to rozebral v použití šikmého struhu.
Nasazení struhu
Dřevo se točí, je potřeba k tomu přiložit struh tak, aby začal odřezávat tenkou vrstvu materiálu. Položte struh na opěrku, ale ostří nakloňte nahoru tak, aby mířilo mimo dřevo. Pak pohybujte pomalu ostřím dolů, směrem k výrobku. Jakmile začne zabírat do dřeva, máte to. Časem budete nasazovat struh rovnou do správné polohy, ale ze začátku je lepší dělat to takto.
Hrubování
Smyslem hrubování je opracovat dřevo z počátečního tvaru hranolku (nebo jakéhokoli jiného) do válečku. Jde tedy o to odebrat co nejúčiněji co nejvíc materiálu, vcelku bez ohledu na kvalitu povrchu. Na hrubování je nejlepší používat vždy dutý struh, šikmý tak dobře neubírá - i když ho lze použít pokud dřevo už na začátku má skoro tvar válečku.
Dutý struh horizontálně nastavíme do ne zcela otevřené polohy, natočíme ho částečně nastojato, nasadíme ho aby začal ubírat a takto posunujeme struhem po opěrce až k okraji. Tam přikloníme struh tak, aby začal ubírat víc, a jedeme zase zpátky. Takhle budeme postupně zmenšovat průměr válečku, až odstraníme všechny hrboly, což je cílem.
Tvarování svahu
Svahem označuji místo, kde se průměr válečku zmenšuje. Základním pravidlem je, že vždycky musíme postupovat struhem po svahu shora dolů. Nikdy se nesmíme zaseknout ostřím přímo do čela svahu. To krom jiného znamená, že pokud tvarujeme zářez, musíme ho vždy tvarovat z obou stran, vždy na střídačku z každé strany trochu, jinak se zasekneme do protisvahu.
Jak moc prudký svah bude se určuje vodorovnou pozicí struhu a jeho natočením. Čím víc otevřená je vodorovná pozice a čím víc je struh nastojato, tím prudší svah bude (struh se víc zakusuje do hloubky). Naopak když vodorovnou polohu zavíráme a struh otáčíme naplocho, svah je pozvolnější.
Když máme na paměti toto pravidlo, není problém tvarovat svah jakkoli. Základem jsou vypuklé a "vpuklé" svahy. Tvarují se tak, že během postupu svahem dolů průběžně měníme (současně) horizontální polohu struhu a jeho natočení, čímž se průběžně mění prudkost svahu.
Tvarovat svah lze dutým i šikmým struhem. Dutý struh víc ubírá a rychleji tvaruje, šikmý zase zanechává hezčí povrch a lze ho použít na jemnější tvary. Já většinou vytvaruju pomocí dutého struhu co jde, a potom to nakonci celé zahladím šikmým.
Zápich
Zápich se používá když potřebujeme něco ukončit, odříznout. Je to vlastně hodně prudký svah, s úhlem 90 stupňů. Teoreticky to jde tvarovat stejně jako každý jiný svah, prakticky ale zjistíme, že na to je potřeba šikmý struh, a že i tak má tendence sklouznout někam, kam nemá.
Zápich proto dělám tak, že šikmý struh otočím prakticky úplně nastojato, ale horním hrotem DOLŮ, tzn. opačně než je obvyklé. Ostří přikládám ke dřevu odspodu, ne shora. Tímto způsobem se mi snáze tvaruje kolmý svah, a lépe se mi tak dělají i malé zářezy.